Resmi ilan fiyat tarifesi belli oldu
banner110

Resmi ilan fiyat tarifesine ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Basın İlan Kurumu'nun genel kurulunun teklifi üzerine resmi ilan fiyat tarifesi belli oldu.

Yayınlanan karara göre resmi ilanların yayın ücreti, gazetelerin sayfa düzenleri esasını teşkil eden sütun boyu üzerinden bir santimetrelik ölçüm ile elde edilen sütun-santim birimi esas alınmak sureti ile hesap edilecek.

Alınan karar şu şekilde;

"İlan metinlerinin dizgisinde 'Arial' yazı karakteri kullanılması zorunludur. Günlük fiili satışı 50 bin adetten az olmayan gazetelerde yayınlanacak resmi ilan metinlerinin yazı karakterlerinin 9 punto olması, 5 santimetrelik kısımda en az 14 satır yazı bulunması, tek sütun genişliğinin 32 milimetre olması zorunludur.

Günlük fiili satışı 50 bin adetten az olan gazetelerde yayınlanacak resmi ilan metinlerinin yazı karakterlerinin 10 punto olması, 5 santimetrelik kısımda en az 12 satır yazı bulunması, tek sütun genişliğinin 37 milimetre olması zorunludur.

Sütun aralarındaki boşluk 3 milimetre olarak hesaplamaya dahil edilir.

Resmi ilan başlıklarının ilan metinleri ile orantılı olması için iman metni başlık dahil iki yüz sütun-santim üzerindeki resmi ilanların başlıklarının en fazla 24 punto, yüz ve iki yüz sütun-santim arasındakilerin en fazla 20 punto. elli ve yüz sütun santim arasındakilerin 16 punto, elli sütun-santimin altındakilerin ise en fazla 14 punto olması zorunludur.

Anılan resmi ilanların yayın öncesinde dizgi tertip işlemlerinin; ilan başlığı ile ilan metni arasının 3 milimetre, ilan çerçeve kalınlığının 0,5 milimetre, ilan metni ile çerçeve arasındaki boşlukların 3 milimetre, kelime araları bir boşluk karakteri olacak şekilde yapılması gerekmektedir.

Daha büyük puntolu harflerle ve/veya daha dar sütuna dizilen ilanlar ile satır ve kelime aralarında gerektiğinden fazla boşluk bırakılan resmi ilanların bedelleri yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde kıyasen hesaplanır.

Resmi ilanların bir santimetresinin tek sütundaki yayın ücreti, günlük fiili satış ortalaması 50 bin adedin altındaki gazeteler için 35 Türk Lirasıdır. Günlük fiili satış ortalaması 50 bin adedin üzerindeki gazeteler için 63 Türk Lirasıdır. Bu maddeler belirtilen ücretlere KDV dahil değildir.

Herhangi bir mevzuat hükmü gereğince elektronik ortamda yayın zorunluluğu bulanan resmi ilanların Basın İlan Kurumu ilan portalı (ilan.gov.tr'de yayını, 2'nci maddenin birinci fıkrasının (a) bendine göre fiyatlandırılır.

Resmi ilanların tahmini bedelleri Basın İlan Kurumunun tespit edileceği esaslara göre, ilanı verenler tarafından peşin olarak kuruma ödenir ve fatura tanziminden sonra mahsup işlemi yapılır. Kanuni sebeplerden ötürü tahmini ilan bedellerini peşin ödeyemeyen merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri, faturanın kendilerine ulaşmasını müteakiben borçlarını derhal öderler. Bu tarife Resmi Gazete'de yayımını takip eden ayın başından itibaren yürürlüğe girer.

Ceren Bilan Topal

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.