Kargı’da TYP kapsamında 10 kişi istihdam edilecek
banner110

Çorum Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Levent Tuzcu, İl Müdürlükleri tarafından, Çorum İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde çalıştırılmak üzere “Toplum Yararına Program (TYP)” uygulanacağını duyurdu. 
Çorum İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde toplamda 385 (üçyüzseksenbeş) kişinin 4,5 (dörtbuçuk) ay süreyle istihdam edileceğinin altını çizen Levent Tuzcu, konu hakkında şu bilgileri verdi:
“Program 06.02.2023 tarihinde başlayacak olup, 22/06/2023 tarihinde sonlandırılacaktır. Programın konusu Çorum İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı okullarda çevre düzenlemesi, bakım onarım ve temizlik faaliyetleridir. Katılımcılara Program süresince asgari ücret ödenecek olup, finansmanı İŞKUR tarafından sağlanacaktır.
Başvurular; (26/01/2023 - 30/01/2023) tarih aralığında alınacak olup, katılımcıların, tamamı 1. ve 2. Liste ayrımına tabii tutulmadan geçerli başvurular içerisinden Noter Kurası Yöntemiyle belirlenecektir.
Durumu başvuru şartlarına uyan ve program kapsamında çalışmak isteyen vatandaşlarımızın 30/01/2023- Pazartesi gününe kadar (Saat:24:00’a kadar), ALO-170 iletişim hattı üzerinden ve İŞKUR e-şube (www.iskur.gov.tr) internet adresinden iş arayan girişi yaptıktan sonra “Online İşlemler İş arayan  Toplum Yararına ProgramlarTYP Başvuru” kısmından sistem (program) numarasını yazıp seçerek başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru şartları, kontenjan ve program numarası aşağıda ayrıca belirtilmiştir. Başvuruda sorun yaşayanlar İl Müdürlüğümüz Personelinden başvuru için yardım talep edebilirler.
TYP’lerden 27/09/2017 tarihinden itibaren dokuz ay ve daha fazla süreyle yararlanmış olanlar yönetmelik gereği maksimum faydalanma süresini tamamlamış olup yeni programlara başvuru yapamayacaklardır. 
Bir kişi aynı anda açılacak TYP’lerden yalnızca bir tanesine başvuru yapabilecektir. 
 TYP’lere program süresince Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birisi katılabilir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin 1,5 (bir buçuk) katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz. 
Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz.
Katılımcı seçimi ile belirlenen listeler nihai liste olmayıp gerekli inceleme ve kontrol işlemleri sonrasında kesinleşecektir. İnceleme işlemleri tamamlanmadan programlar başlatılmayacaktır. 
Programlara başvuru şartları:
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak,
18 yaşını tamamlayarak 19 yaşından gün almış olmak, 
Öğrenci olmamak (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç)
Emekli ve malul aylığı almamak, 
İş göremezlik ödeneği alanlar TYP ye katılabilir
Son bir yıl içerisinde yüklenici kurumun ve Okul Aile Birliği çalışanı olmamak,
5510 sayılı kanunun 4. Maddesinin 1. Fıkrasının (b) bendinin 4 numara alt bendi kapsamında tarımsal faaliyette bulunanlar ile aynı kanunun Ek-5. Kapsamında tarım veya orman işlerinde hizmet akdi ile süreksiz olarak çalışan kişiler TYP den yararlanabilir.”

Ceren Bilan Topal

Anahtar Kelimeler:
KargiTYPIş Kur
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.