Sendikacılara verilen cezalar, yargıdan döndü
banner110

Eğitim-Sen Çorum Şube Başkanı Kargılı hemşehrimiz Mustafa Gül, Çorum’da sendikal eylem nedeniyle verilen cezaların yargı tarafından iptal edildiğini bildirdi.

Eğitim-Sen Yürütme Kurulu, sendika binasında basın toplantısı düzenleyerek, verilen cezaların yargıdan döndüğünü kamuoyu ile paylaştı.

Toplantıda bir konuşma yapan Şube Başkanı Mustafa Gül, "Hukuksuz ve haksız olduğu kadar aynı zamanda da anlamsız olan bu işlemler hem idareye hem de yargıya gereksiz iş yükü bindirmiştir" dedi.

Gül, "Eğitim Sen Çorum Şubesi olarak haklılığımızın yargı kararı ile bir kez daha kanıtlandığını, sendikal hak ve özgürlükler mücadelemizi haklı, meşru, yasal dayanaklarımızla yürütmeye devam edeceğimizi, karşılaşacağımız hukuksuz uygulamalar karşısında her türlü sendikal, hukuki yollara başvurarak hakkımızı aramaya devam edeceğimizi bir kez daha belirtmek isteriz" diye konuştu.

Eğitim-Sen Şube Başkanı Gül'ün konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

"Bilindiği gibi 29 Aralık 2015 tarihinde Eğitim Sen Genel Merkezinin aldığı karar doğrultusunda ülke genelinde 1 günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirmiştik. Bu eyleme katılanlara, Anayasa, uluslararası sözleşmeler ve Danıştay kararlarına rağmen ülke genelinde olduğu gibi Çorum’da da idari soruşturma açılmış ve onlarca arkadaşımıza kınama veya aylıktan kesme cezaları verilmişti. Bu hukuksuz uygulama sonucu verilen cezaların iptali için İl Disiplin Kuruluna başvurmuş, ne yazık ki olumsuz yanıt almıştık.

Eğitim Sen Çorum Şubesi olarak verilen bu cezaların tümünü yargıya taşımıştık. Çorum İdare Mahkemesinden 2017/708 esas ve 2017/1027 karar numarası ile bu cezaların iptali yönünde ilk karar çıktı. En başından sendikal eylemlere soruşturma açılamayacağını, ceza verilemeyeceğini belirtmiştik. Soruşturma açılması durumunda ise bu sürecin eğitim emekçilerinin motivasyonunu olumsuz etkileyeceğini ve iş verimliliğini düşüreceğini belirtmiş, bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini vurgulamıştık. Ancak buna rağmen soruşturma açılmış ve idari cezalar verilmişti. Hukuksuz ve haksız olduğu kadar aynı zamanda da anlamsız olan bu işlemler hem idareye hem de yargıya gereksiz iş yükü bindirmiştir. Davaların tümünün sonuçlanmasıyla devletin de on binlerce Lira dava gideri ödemek zorunda kalarak zarara uğrayacağı da diğer bir gerçekliktir.

Bu soruşturma ve davalar sürecinde büyük bir dayanışma örneği sergileyen, şube yürütme kuruluna yardım ve desteklerini esirgemeyen başta avukat Ahmet Özdel Hukuk Bürosuna, sivil toplum örgütü temsilcilerine, siyasi partilere, velilerimize ve tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

Eğitim Sen Çorum Şubesi olarak haklılığımızın yargı kararı ile bir kez daha kanıtlandığını, sendikal hak ve özgürlükler mücadelemizi haklı, meşru, yasal dayanaklarımızla yürütmeye devam edeceğimizi, karşılaşacağımız hukuksuz uygulamalar karşısında her türlü sendikal, hukuki yollara başvurarak hakkımızı aramaya devam edeceğimizi bir kez daha belirtmek isteriz."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.